Letní dovolená na pláži i ve městě. Malta je ultimátní středomořskou poznávačkou

Poznávací pobyt na ostrovní Maltě s průvodkyní začíná na cenovce od necelých 540 eur na čtyři noci.
Středomořským ostrovním státům letos dominuje Malta – ta stihla začátkem června překonat zájem slovenských rekreantů za celý loňský rok o pět procent a jen v posledních dvou měsících rostla o více než 115 procent, ukazují data cestovní kanceláře Pelikán.

Do karet hraje Maltě kromě moře i její bohatá historie: „Přestože se Malta může zdát jako malý ostrov uprostřed Středozemního moře, je destinací, která kombinuje odpočinek a poznávání. To jsme vzali v úvahu i při tvorbě našich kompletních dovolenkových balíků,” vysvětluje Jana Hulvejová, koordinátorka pro aerolinky a destinace cestovní kanceláře Pelikán.

Novinkou v nabídce cestovních kanceláří je tak i poznávací pobyt na Maltě se slovenskou průvodkyní. „Dovolená na Maltě však nemusí být nutně jen o ležení na pláži, je to právě Malta, která spojuje historii Evropy i arabského světa, a to v rámci tří ostrovů,” dodává Hulvejová.

Poznávačka cestovatelům ušetří zejména čas – vyřeší jim transfer k těm nejzajímavějším místům a zároveň nechá dostatek času k relaxaci na pláži.

Hra o trůny
Kromě moře a pláží jsou lákadlem Malty i její historická města. V jejich čele stojí hlavní město Valletta, nejmenší hlavní město Evropy – díky tomu na něj bude cestovatelům stačit dosyta jeden den.

„Valletta má svůj pomyslný seznam památek, které je třeba navštívit, zážitkem je však samotné město. Uličky Valletty skrývají výborné podniky, kouzelné barevné balkonky a navíc je téměř z každého konce výhled na moře,“ popisuje Hulvejová.

Cestovatelé se během návštěvy Valletty seznámí s historií maltských rytířů a prohlédnou si všechny její nejdůležitější památky – Horní zahrady, Katedrálu Sv. Jana či Palác velmistra. S historií Malty se lze seznámit také v 5D kině – kromě 3D filmu na návštěvníky čekají pohyblivá sedadla, voda a také vítr pro co největší autenticitu.

Valletta je nejmenším hlavním městem EvropyZdroj: Shutterstock
Kromě Valletty podle Hulvejové není třeba vynechat ani historické město Mdina, bývalé hlavní město ostrova, které svůj název získalo od Arabů.

Kdysi šlo o strategické město, jelikož se nachází na nejvyšším bodě ostrova a v největší vzdálenosti od moře, v posledních letech je známé také jako město, ve kterém byl natočen seriál z produkce HBO Hra o trůny. Mdina se tak stala kulisou pro hlavní město Sedmi království – Královo přístaviště.

Mdina si zachovala svoji historickou atmosféru (do města se až na výjimky nedá dostat autem), díky čemuž umí posloužit jako výborná filmová lokace pro historické filmy či seriály.

Jedna země, tři ostrovy
Maltu tvoří dohromady tři ostrovy – hlavní ostrov Malta, sousední neobydlené Comino a Gozo. Na oba se lze dostat ze severu ostrova, konkrétně z přístavu Cirkewwa, ze kterého směřuje na ostrovy trajekt či rychloloď.

Právě na Cominu se nachází slavná Modrá laguna či méně známá Křišťálová laguna, která je tak během léta dobrou volbou pro cestovatele, co hledají klidnější pláže.

Na samotné Comino přitom cestovatelům stačí jedna až dvě hodiny – ostrov je neobydlený a jeho hlavním lákadlem jsou zejména jeho pláže a laguny. Na Comině se nachází jedině strážní věž, na které cestovatele čeká výhled na ostrov.

O kus dál od Comina se nachází Gozo, druhý obydlený maltský ostrov. Nachází se na něm nejstarší kamenná stavba na světě, chrám Ggantija či poutní místo – bazilika Ta Pinu. Samotné Gozo je zeleným ostrovem, jehož dominantou je jeho příroda s krásnými stavbami.

„Na ostrově Gozo je třeba se zastavit například iv západní oblasti Dwejra, odkud je možné absolvovat plavbu přes kanál v útesech či jeskyni Calypso s výhledem na červenou písečnou pláž,“ doporučuje Hulvejová.

Návštěvu historických měst a ostrovů stihnou cestovatelé během dovolené na Maltě v rámci dvou dnů, zbylé tři mohou využít k objevování pláží a zákoutí Malty.

Další články autora