Berlín: Top 80 míst, zajímavostí, atrakcí a tipů

Nádherné královské zámky, historické památky, temná nacistická historie a multikulturní zážitky. V Berlíně si každý návštěvník najde to své.

Berlín je hlavním městem Německa ležícím na severovýchodě země. Ročně ho navštíví více než 13 milionů turistů a důvodem jsou zajímavá místa, aktivity a atrakce, které Berlín nabízí.

Snad největším lákadlem pro návštěvníky je nahlédnutí do historie prostřednictvím památníků a muzeí, které přibližují temnou minulost města i zbytku země. Odkazy na druhou světovou válku a utrpení Židů, které se spojovalo s nacistickou vládou, se najdou téměř na každém kroku.

Berlín potěší oko každého turistu svými překrásnými historickými paláci, výhledy z vrcholků kopců v parcích nebo z lodí plujících po berlínských řekách.

Pokud plánujete návštěvu Berlína, inspirujte se těmito tipy na zajímavá místa, atrakce i jídla a nápoje.

Před návštěvou atrakcí a zajímavých míst doporučujeme ověřit si aktuální ceny vstupů a otevírací dobu.

10 zajímavostí a faktů o Berlíně
V Berlíně žije 3,7 milionu obyvatel, z toho více než 800 tisíc má zahraniční občanství ze 190 zemí. Největší skupinu cizinců žijících v Berlíně tvoří Turci a Poláci.
Berlínský dialekt je ovlivněn francouzštinou (Hugenoti) a hebrejštinou. Vidno to například na slovech Boulette (z francouzštiny), tedy „masová kulka“, a Schlamassel (z hebrejštiny), tedy „zmatek“ nebo „šlamastika“.
Hlavní město Německa se pyšní několika zápisy do UNESCO. Do Seznamu světového dědictví UNESCO patří Ostrov muzeí, pruské paláce, Sídliště berlínské moderny a samotný Berlín je také Město designu UNESCO.
Kromě klasických a známých muzeí se v Berlíně nacházejí i zcela neobvyklá muzea, například Lippenstift Museum (muzeum rtěnek), Hanf Museum (konopné muzeum) a Schwules Museum (muzeum homosexuality).
V Berlíně je 600 vodních mostů, což je jednou tolik jako v Benátkách.
Berlín je největším městem v Německu a pátým největším městem v Evropě.
Je také nejzelenějším městem v Německu – na ploše 891,8 km² se nachází přibližně 431 tisíc stromů, 2 500 parků a kolem 71 tisíc zahrad.
Kaufhaus des Westens neboli KaDeWe je největším obchodním centrem v Německu i v kontinentální Evropě – jeho plocha má 60 tisíc m².
V Berlíně je více kebabových restaurací než v Istanbulu. Říká se, že döner kebab vznikl v Berlíně v 70. letech, ale Turci si toto prvenství přivlastňují sami.
Němci mají přibližně 1 200 typů klobás a v Berlíně se nachází muzeum věnované Currywurstu.

Top 50 míst, památek a atrakcí, které je třeba navštívit

 1. Brandenburger Tor (Brandenburská brána)
  Jedna z nejznámějších pamětihodností Berlína se pojí s několika historickými událostmi tohoto města.

Na vrcholu brány se nachází socha – kvadriga, kterou si Napoleon vzal do Paříže po dobytí Berlína. Po jeho abdikaci byla vrácena na vrchol a je tam dodnes.

Po druhé světové válce a rozdělení Německa byla brána v sovětské části Berlína. Když byla postavena Berlínská zeď, Braniborská brána nebyla přístupná návštěvníkům, protože stála v zakázané zóně.

Po zbourání Berlínské zdi se u brány shromáždilo 100 tisíc lidí na jejím oficiálním otevření. Dnes Braniborská brána symbolizuje znovusjednocený Berlín.

 1. Berliner Mauer (Berlínská zeď)
  Berlínská zeď rozdělila Východní a Západní Berlín na téměř 30 let – v letech 1961 až 1989. Sestávala ze dvou zdí vysokých čtyři metry a dlouhých dohromady 155 kilometrů.

Po zbourání zdi si v současnosti můžete prohlédnout část East Side Gallery se známou malbou Socialistického bratrského polibku mezi Brežněvem a Honeckerem, ale i jinými malbami a grafity.

Pro návštěvníky jsou dostupné také Checkpoint Charlie a Postupimské náměstí, které se pojí se zdí a historií Berlína v tomto období.

 1. Checkpoint Charlie (průchod rozděleného Berlína)
  Jeden z nejznámějších průchodů rozděleného Berlína se nachází na křižovatce ulic Friedrichstraße a Kochstraße.

Po sjednocení Berlína byl odstraněn, ale v roce 2000 byl znovu postaven a i dnes jej můžete nalézt na stejném místě.

Checkpoint Charlie je v současnosti oblíbeným turistickým místem, kde se mnoho návštěvníků rádo fotí. Možná ho znáte iz filmografie, například z Jamese Bonda (film Chobotnička).

Tento průchod byl v období rozdělení Berlína místem, přes které se obyvatelé Východního Berlína pokoušeli utéct. Na rohu ulic Schützenstraße a Zimmerstraße si můžete prohlédnout výstavu s příběhy těch, kteří uspěli, i těch, kteří selhaly.

 1. Potsdamer Platz (náměstí)
  Postupimské náměstí se také úzce pojí s historií Východního a Západního Berlína, protože stojí na jejich někdejší hranici.

Kdysi bylo smutnou pustinou, dnes je oblíbeným místem návštěvy turistů i místních obyvatel v samotném centru Berlína.

Postupimské náměstí je centrem obchodů, restaurací i nočního života.

 1. Reichstag (sídlo německého parlamentu)
  Reichstag neboli budova Říšského sněmu je sídlo německého parlamentu.

Reichstag byl název parlamentu od dob Svaté římské říše do období nacistického režimu. V současnosti tento název označuje budovu Říšského sněmu, ale setkáte se is názvem Bundestag, což je název instituce německého parlamentu.

V současnosti návštěvníky Berlína Reichstag láká hlavně svojí historií a architekturou vládního úseku.

Vstup do Reichstagu je zdarma, ale doporučuje se jeho včasná rezervace. Více informací o Bundestagu a rezervaci naleznete zde a několik dalších zajímavých informací včetně tipů na organizované výlety do této oblasti naleznete zde.

 1. Berliner Fernsehturm (televizní věž)
  Tato televizní věž v centru Berlína byla dostavěna v roce 1969, přičemž její anténa byla přidána v 90. letech.

Ve výšce 204 metrů se nachází pozorovatelna dostupná veřejnosti, přičemž cena vstupu pro dospělé je 24,50 € a pro děti 14,50 €.

Otáčející se restaurace se nachází ve výšce 207 metrů a také na její návštěvu se doporučuje zakoupit si lístky předem. Jejich cena se liší v závislosti na typu stolu a zážitku. Například za 27,50 € si dospělý zajistí rychlý vstup do restaurace a posezení u okna.

 1. Neue Synagoge (Nová synagoga)
  Tato synagoga byla vybudována v 19. století, ale na začátku druhé světové války byla podpálena a v roce 1943 byla zničena během bombardování města.

Její nezničená část se opět zrekonstruovala v roce 1993 a dodnes je jedním z důležitých center židovské kultury nacházejících se v židovské obci Berlína.

V Nové synagoze můžete mimo jiné navštívit i permanentní výstavu věnovanou Židům a této budově.

 1. Große Tiergarten (park)
  Jeden z největších městských parků v Německu se nachází ve stejnojmenné čtvrti (Tiergarten). Je nejvíce navštěvovaným parkem v Berlíně.

V parku se rádi setkávají místní i turisté na procházku, piknik, odpočinek, hry i grilování. Kromě toho se tam v létě každou neděli konají koncerty a nachází se tam několik podniků pro příjemné posezení.

Tiergarten park hraničí s Postupimským náměstím a Braniborskou bránou, ve středu se nachází Vítězný oblouk a jeho severní část je ohraničena řekou Sprévou.

 1. Holocaust-Mahnmal (Pomník zavražděným Židům Evropy)
  Památník se nachází kousek od Braniborské brány přímo v srdci města. Byl slavnostně otevřen v roce 2005 na počest a památku zavražděným Židům v celé Evropě.

Na ploše 19 km² se nachází 2 711 betonových panelů různých výšek, které mají reprezentovat stejnost a zároveň jedinečnost lidí zavražděných během holocaustu.

Vstup je zdarma, ale v případě zájmu se můžete zúčastnit prohlídky s průvodcem – cena začíná na 40 € za skupinu.

 1. Humboldt Forum (výstaviště a muzeum)
  Humboldt Forum je muzeum neevropského umění. Porovnává se s londýnským Britským muzeem – říká se, že je jeho německým ekvivalentem.

Prohlédnout si tam můžete moderní galerii a několik výstavních ploch věnovaných sochařství, Berlínu a jeho vlivu na svět, vědě a jejím globálním výzvám a jiné zajímavé výstavy. Nachází se tam také etnologické muzeum a muzeum čínského umění.

Vstup je zdarma, ale na některé výstavy budete muset koupit lístek.

 1. Schloss Pfaueninsel (palác)
  Zámek Pfaueninsel byl postaven pro tehdejšího pruského krále v 18. století. Nachází se na Pávém ostrově, asi 45 minut od centra Berlína.

Tento palác je spolu s ostrovem pěkným romantickým místem hlavně pro páry. Oba jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.

V době psaní článku byl uzavřen kvůli rekonstrukci, která by měla trvat do roku 2024.

 1. Mauerpark (park)
  Tento park s výhledem na televizní věž je znám hlavně svým bleším trhem. Nakoupit si a nasát typickou atmosféru tam můžete každou neděli od 9:00 do 18:00.

V neděli se v parku koná i karaoke a během roku i různé akce, ale navštívit ho můžete kdykoli a jen tak se projít nebo si odpočinout na trávě při pikniku.
Park je otevřen nonstop a nevybírá se žádný vstup.

 1. Gendarmenmarkt (náměstí)
  O náměstí Gendarmenmarkt se říká, že je tím nejkrásnějším v Berlíně.

Je olemováno dechberoucí architekturou koncertního sálu, francouzské a německé katedrály.

V létě se zde koná hudební festival Classic Open Air, kterého se v roce 2022 můžete zúčastnit 7. – 11. července. Každoročně se zde návštěvníci chodí kochat také výzdobou a atmosférou vánočních trhů.

 1. Schloss Charlottenburg (palác)
  Zámek Charlottenburg neboli Starý palác je největší berlínský palác. Postaven byl začátkem 18. století jako královská letní rezidence a je pojmenován po pruské královně Žofii Šarlotě Hannoverské.

Kromě samotného zámku se návštěvníci kochají i královskými zahradami, prohlížejí si mauzoleum, které bylo postaveno pro královnu Lujzu Meklenbursko-Strelickou jejím manželem nebo se účastní akcí konajících se v prostorách paláce a okolí. Patří mezi ně vánoční trhy s kouzelnou atmosférou a galavečery a koncerty.

Jízdenka na zámek a jeho atrakce si koupíte za 17 €. Více informací o zámku Charlottenburg naleznete také zde.

 1. Kurfürstendamm (nákupní ulice)
  Nejpopulárnější nákupní ulice v Berlíně Kurfürstendamm je srovnávána k newyorské Fifth Avenue nebo k pařížské Champs-Elysées.

Kromě 3,5 km dlouhé ulice plné obchodů, ve kterých si nakoupí snad každý, uvidíte i Památný kostel císaře Viliama, který byl zničen bombardováním za druhé světové války. Nikdy jej úplně nezrekonstruovali, aby i nadále sloužil jako připomínka těchto temných časů.

Kurfürstendamm je jednou z nejdražších ulic pro bydlení v Berlíně.

 1. Futurium (muzeum)
  Muzeum budoucnosti Futurium nabízí pohled do života zítřka díky výstavám, laboratoři budoucnosti a diskusnímu fóru.

Futurium můžete navštívit každý den kromě úterý. Vstup je zdarma, ale za workshopy a akce, které se v muzeu konají, se platí.

 1. Tempelhofer Feld (park)
  Původně letiště používané pro vojenská cvičení Tempelhofer Feld je dnes parkem a prostorem pro zábavu a odpočinek.

Nachází se tam cyklistická, běžecká, bruslařská a skateboardingová dráha, prostor pro venčení psů, plocha pro grilování či piknik.

Park je otevřen od východu slunce do jeho západu a pokud se nezúčastníte prohlídky s průvodcem, vstup je zdarma.

 1. Tropical Islands (aquapark)
  Slovenských aquaparků je několik, ale snad ani jeden není tak velký a zajímavý jako tento tropický u Berlína.

I když ne přímo v Berlíně, cestovat hodinku do Tropical Islands se vyplatí, pokud v Berlíně trávíte trochu víc času.

Tropical Islands je největším tropickým světem v Evropě. Děti se zabaví ve vodním parku, kde se mohou spustit po 27metrové skluzavce nebo si zahrát hry v Tropino Club.

Pro dospělé i děti je k dispozici písečná pláž s bazénem, ​​plážové sporty, vodní aktivity a obrovský deštný prales s tropickými rostlinami, plameňáky, papoušky a jinými druhy živočichů.
Základní vstup na celý den pro dospělé je 47 € a pro děti 37,50 €.

 1. Jüdische Museum (Židovské muzeum)
  Toto muzeum zobrazuje židovskou historii v Německu od středověku až dodnes. Při návštěvě nahlédnete do židovské kultury a díky interaktivní stálé výstavě se multimediálně spojíte s jejich historií.
  Základní vstup je zdarma, ale za některé výstavy se platí.
 2. Museumsinsel (Ostrov muzeí)
  Ostrov muzeí je na Seznamu světového dědictví UNESCO a nachází se v severní části ostrova na Sprévě.

Nachází se tam pět berlínských muzeí postavených za pruských vládců a galerie. V budoucnu se má vybudovat podzemní spojení, které propojí budovy na tomto ostrově.
Základní cena vstupu je 19 €.

 1. Berliner Dom (Berlínská katedrála)
  Zelený vrchol Berlínské katedrály je jednou z dominant panoramatu města. Katedrála je zároveň i protestantským kostelem.

Nachází se tam i pohřební místnost císařského rodu Hohenzollernů.

Architektonickými prvky renesance a baroka tato katedrála a muzeum zaujmou snad každého návštěvníka. Základní cena vstupu je 9 €.

 1. Konzerthaus Berlin (koncertní hala)
  Nejenže se tato koncertní hala pyšní honosným vzezřením, ale nabízí také nezapomenutelný zážitek v podobě koncertu klasické hudby a každé léto propůjčuje své prostory festivalu mládežnických orchestrů.

Každý den mezi 11:00 a 18:00 mohou návštěvníci zdarma nahlédnout do hlavní posluchárny. Ceny za představení jsou individuální.

 1. Rotes Rathaus (radnice)
  Rudá městská radnice je kvůli svému vzhledu oblíbenou turistickou atrakcí Berlína. Je zároveň i sídlem starostky Berlína.

Návštěvníkům jsou zdarma dostupné prostory heraldického sálu, banketového sálu, haly s busty významných osobností a chodby třetího patra s portréty osobností Berlína.

 1. Siegessäule (Vítězný sloup)
  Přes park Tiergarten vede ulice Straße des 17. Juni, na které se nachází kruhový objezd. V jeho středu uvidíte Vítězný sloup postavený v roce 1873 jako pomník válek za sjednocení Německa.

Na vrcholu sloupu ve výšce 51 metrů se nachází rozhledna, do které je vstup dostupný za poplatek 3,50 €.

 1. KulturBrauerei (kulturní centrum)
  Kdysi pivovar, dnes KulturBrauerei je centrem zábavy, kultury a párty. Sestává z 20 budov, v nichž se konají divadelní představení, jsou tam restaurace a diskotéky.

Kromě toho se zde každou neděli otevírá tržnice s jídlem. street food, ao Vánocích se zde konají vánoční trhy.

Vstup do areálu je zdarma, ale v závislosti na akcích konajících se v KulturBrauerei budete muset zaplatit vstupné.

 1. Madame Tussauds Berlin (muzeum voskových figurín)
  Muzeum voskových figurín v Berlíně doplňuje sérii muzeí například v Londýně, Praze, New Yorku a dalších městech.

Podívat a vyfotit se můžete s desítkami voskových figurín slavných osobností.
Základní vstup stojí 26 €.

 1. Deutsches Historisches Museum (historické muzeum)
  Muzeum německé historie, známé také pod zkratkou DHM, je jedním z nejnavštěvovanějších muzeí v Berlíně.

Výstavy v budovách muzea se věnují různým důležitým historickým událostem, přičemž stálá expozice v budově Zeughaus je pozastavena do roku 2025 z důvodu rekonstrukce.

Moderní I. M. Pei budova zůstává otevřená a prohlédnout si v ní můžete dočasné výstavy zaměřené na historické a politické události Německa.
Základní cena vstupného je 8 €.

 1. Berlin Dungeon (interaktivní historie Berlína)
  Historii Berlína z jiného pohledu si vychutnáte v tomto interaktivním žaláři. Během různých show se vám představí historie od středověku až po 18. století.

Naučíte se něco nového o berlínské historii, pobavíte se a možná se i trochu budete bát.
Základní cena lístku je 26 €.

 1. Siedlungen der Berliner Moderne (Sídliště berlínské moderny)
  Tento soubor šesti obytných komplexů byl v roce 2008 přidán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Architektura Sídliště berlínské moderny je skvělou ukázkou místní architektury 20. let 20. století.

Během období Německé říše byly budovy tmavé, byty byly stísněné a bez denního světla. Tyto obytné komplexy však tehdejší architekturu změnily a zadali tak trend prosvětleným sociálním bytem 20. století.
Sídliště berlínské moderny si můžete prohlédnout kdykoli zdarma.

 1. Legoland Berlin
  V Legolandu se zabaví malí i velcí. Nejenže si nějaké to lego můžete koupit, k dispozici je také několik atrakcí, kde si děti mohou pohrát a vyřádit.

Pokud jste sami fanouškem lega a rádi byste Legoland navštívili bez dítěte, nebude to možné. Každý dospělý může vstoupit pouze s dítětem a každé dítě může vstoupit pouze s dospělým. Výjimkou jsou speciální akce pro dospělé, o kterých se dozvíte z webstránky Legolandu nebo z jejich sociálních sítí.
Cena lístku je 19 €, jak pro dospělé, tak pro děti.

 1. Topographie des Terrors (vnější a vnitřní muzeum)
  Dalším místem, které byste měli navštívit, pokud vás zajímá historie a události druhé světové války, je Topografie des Terrors.

Nachází se na Niederkirchnerstraße, někdejší Prinz-Albrecht-Straße, která byla sídlem Gestapa v letech 1933 – 1945. Sídlila zde i tehdejší Bezpečnostní policie a další orgány nacistické organizace SS.

Na několika místech v rámci areálu jsou vyvěšeny fotografie a dokumenty zachycující momenty z historie během období moci nacistů.

 1. Oberbaumbrücke (most)
  Silueta tohoto mostu je jedním ze symbolů Berlína. Jeho znovuotevření po zbourání Berlínské zdi je významnou událostí v historii a stal se i symbolem znovusjednoceného Berlína.

Most se skládá ze dvou částí – horní slouží k přepravě metrem a spodní je určena pro auta.

 1. Treptower Park
  Další z krásných parků Berlína se nachází u řeky. Nejenže si zde odpočinete, přes léto se poopalujete, ale můžete si půjčit i šlapadlo a vidět Berlín zase z trochu jiné strany.

Vodní kolo většinou stojí kolem 18 € na hodinu.
Park je otevřen nonstop.

 1. Teufelsberg (kopec z válečných trosek a galerie)
  Na vrcholu kopce z válečných trosek se během studené války nacházela americká odposlouchávací základna.

Po studené válce se plánoval areál využít různými způsoby – měly se vybudovat nové radary pro civilní leteckou dopravu, hotel, luxusní vily nebo muzeum studené války.

Momentálně se tam nachází galerie a rozhledna, obě zpřístupněné veřejnosti.
Cena vstupu je 8 €.

 1. Berliner Unterwelten e.V. (podzemní muzeum)
  Toto muzeum se nachází v podzemí a mapuje historii města.

Prohlédnout si můžete tunelový systém pod Berlínem, stejně jako bunkry z druhé světové války a únikový tunel mezi bývalým Východním a Západním Berlínem.

Cena vstupu se pohybuje kolem 6 €, ale speciální prohlídky s průvodcem jsou dražší (kolem 15 €).

 1. Gärten der Welt Marzahn (park)
  Tento park není typickým parkem. Je totiž mezinárodní – nachází se tam japonská, balijská, čínská, orientálně-islámská, křesťanská a řemeslná zahrada.

Tématické zahrady nabízejí zajímavé výhledy a atmosféru i pohled do jiných kultur. V parku se nacházejí dětská hřiště a lanovka.

Park je otevřen denně od 9.00 do západu slunce. Cena základního vstupu je 7 € přes léto a v zimě 4 €.

 1. Molecule Man (socha)
  Tato kovová socha stojí na Sprévě již od roku 1999. Kromě Berlína se nachází také v jiných koutech světa, například v Los Angeles.

Navrhl ji americký umělec Jonathan Borofsky, podle něhož díry v soše reprezentují molekuly, které se nacházejí v těle každého člověka a jsou pospojovány, aby vytvořily naši existenci.

 1. Sanssouci (palác nedaleko Berlína)
  Pokud jste v Berlíně na více než jen pár dní, vyplatí se vám navštívit toto berlínské Versailles. Hromadnou dopravou jste tam za necelou hodinu a pohled na někdejší honosné letní sídlo šlechtického rodu Hohenzollernů stojí za to.

Palác Sanssouci patří do Světového dědictví UNESCO. V okolí zámku se nachází několik zahrad a parků.

Cena základního vstupu je 14 €.

 1. Výlet lodí po řece
  V Berlíně se nacházejí dvě velké řeky – Spréva a Havel. Díky plavbě lodí se můžete přeplavit mimo Berlín nebo se pokochat výhledy na město.

Zarezervovat si můžete také romantickou plavbu při západu slunce nebo večeři na lodi. Dostupné jsou také plavby s průvodcem, takže záleží jen na vašich preferencích.
Ceny plaveb se liší v závislosti na typu výletu, ale začínají na 19 €.

 1. Viktoriapark (park s výhledem na město)
  Z vrcholu Viktoriaparku máte Berlín jako na dlani. Kromě dechberoucího výhledu vás potěší i pohled na vodopád a památník připomínající vítězství nad Napoleonovými vojsky.

Ve Viktoriaparku se nachází také Biergärten – pivní zahrada, ve které se pivem můžete zchladit během horkých letních dnů.
Park je otevřen nonstop a vstup do něj je zdarma.

 1. Biergärten
  Pivní zahrady jsou v Berlíně velmi populární. Během léta a teplých dní najít pravou německou Biergärten není problém téměř nikde v Berlíně.

Vychutnejte si různé druhy piva venku na terasách v parcích, u řeky nebo i ve městě.

 1. Berlin Craft Beer Experience (prohlídka pivovarů v Berlíně)
  Pokud máte rádi pivo, Berlín je pro vás tím pravým městem na výlet. Nabízí totiž různé druhy piv téměř na každém kroku a nachází se tam i nespočet malých pivovarů.

Nahlédnout do procesu výroby piva, historie a ochutnat speciální berlínská piva můžete také díky prohlídce Berlin Craft Beer Experience. Ceny začínají od 46,25 €.

 1. Denkmal für Freiheit und Einheit (Památník svobody a jednoty)
  Památník svobody a jednoty, jehož plánované otevření má proběhnout na podzim 2022, má připomínat sjednocení země v roce 1990 a hnutí za sjednocení v 18., 19. a 20. století.

Památník se bude nacházet na někdejším náměstí Schloßfreiheit, mezi Sprévou a Berlínským palácem.

 1. Markthalle IX (tržnice)
  Více než 130letá tržnice dnes otevírá každý týden a prodávající nabízejí řadu čerstvých ryb, masa a jiných potravin či piva.

Jednou za několik měsíců tam koupíte také pochutiny, jako sladkosti, čokolády a koláče.

Kromě toho se v tržnici pravidelně konají tematické festivaly, například festival sýra, kávy nebo festival piva a klobás.

Více informací naleznete zde. Sledujte také sociální sítě tržnice, kde se dozvíte o novinkách a festivalech jídla.

 1. Lange Nacht der Museen Berlin (Dlouhá noc muzeí)
  Každé léto se v Berlíně koná Dlouhá noc muzeí, kdy mezi 18.00 a 2.00 celé město nabízí náhled do 75 muzeí se speciálními výstavami a workshopy.

Za 18 € si koupíte lístek, který platí na celé tuto akci. V roce 2022 se dlouhá noc muzeí koná 27. 8.

 1. ​​Internationale Filmfestspiele Berlin (filmový festival)
  Tento filmový festival, zkráceně také Berlinale, je jedním z největších filmových festivalů na světě. Koná se každoročně a v roce 2023 se bude konat 16. 2. – 26. 2.

Berlinale promítá filmy více než 400 různých žánrů, délek a formátů. Každoročně se ho účastní i mezinárodní celebrity, jako například Emma Thompson, Antonio Banderas a Sigourney Weaver.

V době psaní článku ještě nebyly zveřejněny informace o ceně lístků na rok 2023, ale v roce 2022 se ceny začínaly na 5 €, přičemž každý film má svou vlastní cenu.

 1. Karneval der Kulturen
  Karneval kultur se v Berlíně koná na oslavu různých národností a jejich odlišností. Na ulicích uvidíte barevné kostýmy, tančící lidi a spoustu zábavy a radosti.

V roce 2022 byl karneval zrušen. Pro aktuální informace sledujte stránku visitberlin.de s kalendářem akcí v Berlíně.

 1. Berlin Art Week
  Každé září Berlín představuje známé i méně známé umělce současné scény. Jejich tvorbu si můžete prohlédnout na výstavách, veletrzích a během akcí probíhajících po celý týden.

V roce 2022 se berlínský týden umění koná 14. 9. – 18. 9. a vstup je zdarma.

 1. Jazzfest Berlin
  Tento festival je určen pro všechny milovníky jazzu. Na několika místech v Berlíně se během několika dní konají jazzové koncerty.

Jazzfest se v roce 2022 koná 3. 11. – 6. 11. Více informací zde.

 1. Myfest (1. květen)
  Oslavy prvního května se v Berlíně konají v okolí Mariannenplatz, Heinrichplatz a Oranienplatz. Vystupuje DJ a různí baviči a pro děti jsou k dispozici aktivity jako malování obličeje a různé workshopy.

V roce 2022 byl festival oslav 1. května zrušen, ale předpokládá se, že v roce 2023 by se měl znovu konat.

Top 15 jídel a nápojů, které je třeba v Berlíně ochutnat
Berlín je multikulturní moderní město, takže kromě tradičních jídel a nápojů se můžete těšit také na různé jiné kuchyně, jako například tureckou, vietnamskou nebo thajskou.

Toto německé město nabízí také mnoho možností pro vegetariány a vegany. Dokonce naleznete i veganské verze typických berlínských klobás.

Další články autora