Exotické masáže, za kterými nemusíte cestovat daleko

Některé více zabolí, u jiných budete mít pocit, že meditujete, au dalších si řeknete, že vás vůně v masážním salonu přenesly do daleké Asie.

Pokud patříte k cestovatelům, kteří mají rádi kromě památek i nové zážitky, masáže jsou jedny ze speciálních „suvenýrů“, jaké si přinesete ze silnic.

Thajská masáž
Jedna z nejpopulárnějších exotických masáží ve světě. Tradice stará 2500 let vznikla poté, co ajurvédský doktor Šivago v thajském klášteře pomohl masážemi buddhistickým mnichem „dát se dohromady“ po sáhodlouhých hodinách meditací. Vezmeme-li v úvahu, že indická ájurvéda a čínská medicína mají za sebou 5000 a 3500letou historii, thajští maséři měli k dispozici řadu praktických informací, které zakomponovali do své praxe.

Thajská masáž uvolňuje svalstvo, napětí v celém těle, je skvělá při léčení nespavosti, nevolnosti, zlepšuje krevní oběh, pomáhá při posílení imunitního systému, premenstruačních obtížích, obnovuje vitalitu a ohebnost těla, zpomaluje stárnutí, zmírňuje astma a je velkou úlevou.

V úvodu si na pár minut ponoříte chodidla do teplé koupele s bylinkami, což vám pomůže rozproudit krev v těle. Následně vám masírují celé tělo od pet po hlavu, přičemž masér či masérka dbají na to, aby jemným či silnějším tlakem prstů, dlaní, loktů, ale i chodidel zapracovali na všech energetických drahách. Pomáhá si také tím, že vás nastaví do zvládnutelných pozic jógy, přičemž není podmínkou, abyste s ní měli zkušenost. Pokud rádi experimentujete, zkuste tok-sen masáž, kde se kombinuje thajská masáž s rytmickými údery dřevěného kladívka po meridiánech vašeho těla.

Švédská masáž
Masážní klasika. Nenechte se splést názvem, metoda nepochází ze Švédska, ale z Nizozemska, konkrétně ze souboru základních tahů, které zkompletoval praktik Johan Georg Mezger.

Švédská masáž je vhodná zejména pro aktivní jedince, ale její pozitivní účinky pocítí i lidé se sedavým zaměstnáním, protože efektivně uvolňuje bolesti dolní části páteře. Postará se také o uvolnění namáhaných svalů, částečně vás zbaví bolesti těla z přesílení, podporuje flexibilitu.

Absolvujete ji ležmo nebo vsedě. Masáž se skládá z tření, dlouhých tahů, tzv. „válení“, natahování, přitlačování na konkrétní tlakové body a rytmického poklepávání. Připravte se na to, že vaše svalová vlákna budou řádně zapojena do procesu. Nejde o relaxační masáž, i když po kvalitní kúře se budete cítit jako znovuzrození.

Bylinková koule
Zdá se vám thajská a švédská masáž málo relaxační? Zkuste ji zkombinovat s bylinkami. Bavlněná koule se naplní léčivými bylinami (eukalypt, hřebíček, citrónová tráva, zázvor, kafírová limetka, tamarind), které dokonale uvolňují napjaté svaly a zároveň během procedury působí jako aromaterapie.

Bylinkové koule se nahřejí nad párou minimálně půl hodiny. Maséři vám jemným tlakem přitlačují kouli na energické dráhy počínaje chodidly. Následuje buď relaxační masáž s olejem, nebo thajská masáž, která bude méně bolestivá, jelikož svalstvo bude díky teplým bylinkám více uvolněno.

Ajurvédská masáž
Původ ajurvédy naleznete v Indii, kde se zrodila před 5000 lety. Jedná se o komplex masáží, meditace, přírodních léčiv, stravy a jógy. K tomu, abyste pocítili účinky celého „balíčku“ ajurvédy, ideální je absolvovat několikatýdenní pobyt, kde budete pod dohledem profesionálů. Nicméně, i samotná ajurvédská masáž umí udělat divy. Neskonale vás zrelaxuje, pomůže vyplavit toxiny, zlepšuje krevní oběh. Speciálně doporučuji masáž Shirodhara, která také stimuluje růst vlasů.

Na ajurvédskou masáž se použije teplý olej z bylin, které maséři určí podle vašich obtíží, se kterými do salonu přijedete. U Shirodharu vám na čelo pomalým proudem nalijí teplý olej, případně mléko, podmáslí nebo vodu. V oblasti čela se nachází vysoká koncentrace nervových zakončení, díky čemuž vám procedura navodí pocit meditace a hlubokého uvolnění. Následuje masírování pokožky hlavy. Vynikající relaxace.

Tradiční čínská léčebná metoda, ze které dnes čerpá spoustu dalších technik masáží. Jedná se o účinnou metodu při bolestech zad, migréně, bolestech svalů nebo celkovém napětí těla způsobeném stresem. Je ideálním nástrojem při vyplavování toxinů z těla, dokáže navrátit unavenému tělu energii.

Maséři vám pevným, ale nenásilným tlakem stlačují body na těle prsty, lokty, dlaněmi, případně si pomáhají zaobleným dřívkem nebo kovovou akupresurní tužkou. Dochází k uvolnění energických drah, které čínská medicína považuje za klíčová při léčbě bolesti. Mačkáním jednotlivých bodů se podpoří přirozený krevní oběh, čímž se uvolní zablokované části těla.

Su Jok
Tradiční korejská akupunkturní metoda, která se provádí pouze na rukou a/nebo chodidlech (v korejštině „su“ znamená ruka, „jok“ chodidlo). Doplňkovou součástí su joku je semínková terapie, kde se na akupresurní body umístí semena nebo luštěniny. Ty se následně přilepí k bodům, čímž se vyvine mírný tlak. Semena mají urychlit léčení.

Využívají se fazolky, hrášek nebo semena hořčice, pepře. Léčitelé jsou joku věří, že tvar semen koresponduje s částí těla, kterou léčí. Na nemoci a bolesti ledvin a žaludku využívají fazole, na bolest hlavy, očí nebo kloubů kulatá semínka jako pepř a hrášek.

Masérka může začít akupunkturou, kde pomocí zapíchnutých jehliček na vaší ruce, chodidle nebo obou zjistí, který orgán vás trápí nejvíce. Následně na tato místa položí semínka a přilepí je s leukoplastem. To vám umožní masírovat si daná místa i po skončení terapie. Po 24 hodinách si semínka odlepíte. I když je původ techniky v Asii, využívají ji také v našich končinách. Já jsem měla možnost vyzkoušet ji na východě Slovenska u ukrajinského léčitele, můžu jen doporučit.

Balijská masáž
Tradiční indonéská metoda zahrnuje různé techniky Indie a Číny. Jedná se o relaxační masáž, která vás zbaví napětí, výrazně zlepší spánek, ale umí ulevit i při bolestech hlavy a svalů. Využívá se akupresura i aromaterapie.

Podobně jako u thajské masáže, i balijská začíná krátkou koupelí nohou. Následuje jemné natahování svalů a mačkání akupresurních bodů. Já jsem ji zažila v džungli za městem Ubud, kde součástí masáže bylo i přikládání horkých kamenů na pokožku.

Horké kameny
Technika má svůj původ v Arizoně. Obvykle se využívají obroušené ploché kameny z čediče nebo říční kameny, které se přikládají na pokožku. Pokud citlivě reagujete na teplo, přiloží vám je přes bavlněnou látku. Metoda je vynikající hlavně pro zbavení se úzkosti a stresu, redukuje svalové křeče.

Léčení horkými kameny je často doplňkem k jiným druhům masáží. Kameny se nahřejí na teplotu 130–145°C a položí se podél meridiánů (energetických drah), díky čemuž se uvolní napětí ve vašem těle. Někdy je natřou aromatickým olejem.

Bankovní masáž
Ne úplně nejpříjemnější, ale tisíciletími ověřená účinná terapie. Některé zdroje uvádějí její původ v Číně, jiné v Egyptě. Faktem zůstává, že dnes si ji můžete vyzkoušet i v Evropě, dokonce i na Slovensku.

Hlavním účinkem je uvolnění bolesti těla, zlepšení imunity a lymfatického systému. Účinně působí i při léčbě celulitidy. Intenzita terapie závisí na teplotě nahřátí baněk, čímž se reguluje podtlak, který v kontaktu s pokožkou vzniká.

V ležmé poloze vám masérka položí nahřáté skleněné baňky na pokožku, nejčastěji záda. V důsledku vzniklého vakua se rozšíří podkožní cévy, které prasknou. Banky se po 1–3 minutách odstraní, přičemž procedura není bolestivá. Na těle se objeví fleky v podobě modřin, které zmizí do několika dní.

Čokoládová
Perfektní relaxační masáž, a to i pro ty, kteří nemusí čokoládu jako pochoutku. Podporuje metabolismus, zlepšuje náladu, odstraňuje odumřelé buňky z pokožky, omlazuje.

Masážními pohyby vám masérka vetře do pokožky olej smíchaný s čokoládovým krémem, čímž se vám nádherně otevřou póry. Následuje peeling z kakaových zrn, díky kterým pokožka omládne a vyčistí se. V některých salonech se čokoládová masáž ukončí teplým čokoládovým zábalem pro zhydratování těla.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli masáž, buďte obezřetní, pokud máte za sebou vážnější úraz, operaci, vysoký krevní tlak, jste-li těhotná nebo máte kožní reakci na určité oleje či byliny. V každém profesionálním salonu vám však rádi poradí, jestli je daná masáž pro vás vhodná.

Další články autora