Před online hrami ochrání rodičovský zámek i blokovací software

Víte, jak ochránit své děti před nástrahami internetového světa? Naučte se používat nejen blokovací software a rodičovský zámek, ale také komunikaci.

K ochraně dítěte před hrami na internetu s nevhodným obsahem lze použít blokovací software nebo nastavení prostřednictvím rodičovského zámku v rámci operačního systému. Odborník však připomíná, že toto omezení dítě před riziky online prostředí ochrání jen částečně, proto není třeba zapomínat na to nejdůležitější – prevenci.

V případě, že nechceme, aby se naše dítě dostalo k počítačovým hrátkám s nevhodným obsahem a celkově nepropadlo hraní počítačových her, můžeme využít systému rodičovské kontroly, který poskytuje operační systém.

Konec chatu i hazardu
„Podstata je v tom, že rodič jako administrátor udělá pro dítě přístupové konto, v jehož rámci nastaví práva používání,“ vysvětlil prezident sdružení eSlovensko Miroslav Drobný. „Buď zvolíme časové omezení, které zaručí, že dítě bude na počítači jen limitovaný čas, případně můžeme nastavit omezení nebo celkové blokování her,“ uvedl Drobný.

Dodal, že prostřednictvím systému rodičovské kontroly je možné omezit a blokovat webové stránky i obsah webových lokalit – týkající se například. pornografie, alkoholu, hazardu. „Také je možné blokovat konkrétní programy například programy zaměřené na chat, které využívají zejména dívky,“ doplnil Drobný.

Blokovací software
Kromě systému rodičovské kontroly lze blokovat obsah či konkrétní internetové stránky prostřednictvím blokovacího softwaru. „Buď si jej stáhneme bezplatně a nastavíme podle klíčových slov, nebo si zakoupíme jeden z placených softwarů,“ připomněl možnosti Drobný.

Zdůraznil, že všechny tyto kroky jsou však jen „intervencí“, které pomohou ochránit dítě před riziky her a internetu jen částečně. „Dítě má stejně dostatek možností se k nevhodným hrám a stránkám na internetu dostat prostřednictvím kamarádova mobilu, zda na počítačích ve škole, nebo v centrech volného času, o kterých nevíme, jak jsou chráněny,“ upozornil Drobný.

Aby vše fungovalo
Podle odborníka je důležité, aby se rodič především o své dítě a jeho komunikaci s internetem zajímal. „Rodič by měl vysvětlovat, jaké jsou nástrahy internetu, kde tato nebezpečí jsou,“ zdůraznil Drobný s tím, že mezi dítětem a rodičem by měla být vybudována důvěra, která pomůže řešit i případy, kdy se dítě stane obětí zneužití nebo kyberšikany.

„Pokud bude mezi rodičem a dítětem upřímný vztah a důvěra, tak i ty varovné kontrolky pro možné zneužití budou fungovat i mimo domov, mimo počítač s rodičovskou kontrolou či blokovacím systémem,“ dodal Drobný.

Další články autora