Ples v opeře pomůže předčasně narozeným dětem

Výtěžek ze 14. ročníku akce, které se bude konat 11. ledna v historické budově Slovenského národního divadla v Bratislavě, půjde na zlepšení přístrojového vybavení perinatologických zařízení po celém Slovensku.

Organizátoři 14. ročníku Plesu v opeře, který se uskuteční v sobotu 11. ledna v historické budově Slovenského národního divadla v Bratislavě, se rozhodli pomoci předčasně narozeným dětem. Výtěžek z akce poputuje na zlepšení přístrojového vybavení perinatologických zařízení po celém Slovensku. Díky tomu se bude moci zvýšit kvalita péče o předčasně narozené děti a tím i kvalita jejich dalšího života.

Na Slovensku ročně přijde na svět předčasně téměř pět tisíc dětí. Porodní hmotnost těch nejmenších dosahuje jen 500 až 700 gramů. Pro své přežití potřebují speciální prostředí pro poskytnutí pomoci a náročnou péči.

Ty najdou v šesti zařízeních, perinatologických centrech, které se nacházejí v Bratislavě, Nových Zámcích, Martině, Banské Bystrici, Prešově a v Košicích. Jsou vybaveny tak, aby dokázaly poskytnout předčasně narozeným dětem bezprostředně po narození život zachraňující pomoc.

„Všechny tyto děti jsou vážné, až kriticky nemocné hned po svém narození a jejich největším problémem je nezralost. Bez pomoci nedokážou ještě zvládnout dýchání, udržovat si tělesnou teplotu a problémy jim způsobuje i obyčejné krmení.

Až tři čtvrtiny z nich musí zvládnout komplikace, jejichž následky je často mohou provázet po celý život. Právě proto je pro perinatologická centra nesmírně důležité kvalitní technické vybavení,“ uvedl Mirko Zibolen, hlavní odborník Ministerstva zdravotnictví SR pro neonatologii.

Výtěžek z příspěvků hostů Plesu v opeře se využije pro potřeby všech perinatologických center. „Naším záměrem je formou zlepšení jejich technického vybavení přispět k prevenci a věřím, i řešení často závažných problémů, kterým čelí nejen předčasně narozené děti, ale také jejich nejbližší ve fázi dalšího růstu a vývoje dětí,“ vysvětlila ředitelka Plesu v opeře Andrea Cocherová.

Už potřetí bude pozvánka na Ples v opeře spojena is příspěvkem 500 eur pro každý pozvaný pár. Toto pravidlo umožnilo, že ples patří mezi největší dobročinné akce svého druhu na Slovensku a dosavadní výše příspěvků za čtyři předchozí ročníky činí částku 582 tisíc eur. Nad Plesem v opeře opět přebírá záštitu hlavní město Slovenské republiky Bratislava.

Další články autora