Mateřské mléko dokáže zachránit život malého pacienta

Odmalička nás učí neplýtvat. Vodou, energií, jídlem. Přesto skončí denně ve výlevkách hektolitry mateřského mléka, které by mohly pomoci nedonošeným a nemocným dětem.

Na Slovensku existuje šest mléčných bank, ta největší funguje na půdě Dětské fakultní nemocnice s poliklinikou v Bratislavě. „Mateřské mléko je často jedinou záchranou života našich pacientů,“ říká lékařka Kateřina Vicianová, která vede tamní laktárium.

Tento lék putuje zejména nedonošeným dětem, miminkům po operacích, těžce nemocným novorozencům a kojencům, jejichž matky ztratily mléko například pro dlouhodobé odloučení nebo pro stres.

Počítá se každá kapka
„Když jsou zajištěny potřeby hospitalizovaných pacientů, poskytneme mléko i dětem, které ho mají na předpis a léčí se v domácím prostředí. Jde zejména o miminka po operaci ledvin, dialýze, sepsi nebo se syndromem krátkého střeva,“ jmenuje Kateřina Vicianová a pokračuje, „pokud nám po uspokojení těchto dětí něco zvýší, vyhovíme i jiným zdravotnickým zařízením.

Jako poslední přicházejí na řadu rodiče dětí, co nedisponují předpisům. Ti musí zaplatit plnou částku, kterou ministerstvo zdravotnictví stanovilo na 27,79 eura za litr,“ dodává doktorka.

Mamince dvouměsíční adoptované Mišky se prý mléko z laktáře neušlo, i když ho chtěla uhradit v plné ceně. „Bohužel, stává se to,“ přiznává doktorka. „I nyní bychom museli samoplátce odmítnout, protože mléko sotva vystačí pro naše pacienty. V posledních letech se nám počty dárkyň snižují, v roce 2011 to bylo 75 žen, ale o rok později už jen 69, což znamenalo pokles objemu nasbíraného mléka o téměř 70 litrů.

Naštěstí zatím se nám nestalo, že jsme neposkytli mléko některému z hospitalizovaných dětí, i když někdy jdeme opravdu na doraz,“ dodává. I proto se každá mléčná banka snaží vyjít svým maminkám co nejvíce vstříc. Například i tím, že jim zajistí vyzvednutí mléka přímo v místě bydliště.

Přísný výběr a odměna
Výběr vhodných dárkyň podléhá přísným pravidlům. Matka nesmí mít dítě starší šesti měsíců, nesmí trpět žádným chronickým ani systémovým onemocněním, nesmí dlouhodobě užívat léky ani homeopatika, ani trpět alergiemi.

Zájemkyně musí dodržovat zásady správné výživy, nepřípustné je kouření, alkohol a drogy. Dárkyní nemůže být ani žena, která dostala za poslední rok transfuzi krve nebo jiný krevní derivát.

„Při prvním kontaktu se rodičky ptáme na věk dítěte, na její zdravotní stav a vyšetření, ale třeba i na to, zda má doma lednici na uskladnění mléka,“ říká Katarína Vicianová.

„Pokud se zdá být vhodnou dárkyní, následuje návštěva v jejím bydlišti, během které zdravotní sestřička zkontroluje hygienické standardy domácnosti a maminka si sama udělá stěry. Ještě je třeba absolvovat odběr krve, dárkyně jsou poučeny o správné výživě a hygienických zásadách a odstříkávání mléka může začít.

Naplněné láhve sklízí vůz dětské fakultní nemocnice v době, na které se dohodneme, a podle toho, kolik mléka maminka vyprodukuje,“ vysvětluje doktorka a dodává, že každá mléčná banka dokáže obsloužit území do určité vzdálenosti – ta bratislavská operuje do vzdálenosti 60 až 80 kilometrů .

Motivací může být i malá odměna, která je oficiálně vedena jako příspěvek na stravu kojící matky. V bratislavském laktariu je ve výši 6,54 eura za litr a podle slov doktorky Vicianové některé dárkyně si dokáží tuto částku „vydělat“ i za den.

Černý bílý trh
Zatímco laktaria své dárkyně ztrácejí, na on-line trhu s mateřským mlékem to docela žije. „Poskytnu kvalitní mateřské mléko, cena dohodou.“ Podobných inzerátů naleznete na internetu desítky.

Jak takový obchod probíhá? „Se zájemkyní jsme se dohodli na osobní schůzce, kde jsem jí odpověděla na otázky o zdravotním stavu,“ prozrazuje nám prodávající z Martina, která chce zůstat v anonymitě. „První dávku mléka si paní vzala jen na zkoušku, aby vůbec zjistila, zda jí dvojčatům zachutná. A cena? Při pravidelném odběru jsem si ptala osm až devět eur,“ říká.

Při pohledu na on-line mléčný trh se zdá, jako by většině nabízejících žen nešlo primárně o zisk, ale o snahu zužitkovat cennou výživu. Přesto vyslovuje Kateřina Vicianová internetovému prodeji mléka zásadní NE.

Opatrnost je na místě
„Jako kupec nevíte nic o prodávající matce, o jejím zdravotním stavu či životním stylu. Špatná hygiena může způsobit kontaminaci mléka bakteriemi a viry. Nevyšetřené ženy mohou dítě nakazit, protože do mateřského mléka proniká například i HIV virus či virus hepatitidy typu C. Nevíte, jak se prodávající stravuje, zda kouří a dokonce ani nevíte, jestli v láhvi není přidáno kravské mléko,“ jmenuje doktorka.

Na druhé straně laktárium zajistí důkladné sledování dárkyň, a to nejen před podpisem protokolu dárkyně. „Sérologická vyšetření, například na virus HIV, opakujeme každé tři měsíce. V mléce pravidelně zjišťujeme přítomnost nežádoucích mikroorganismů, možnou kontaminaci těžkými kovy, ale i nutriční složení, takže podle zkoumaného vzorku umíme říci, jak se dárkyně stravuje.“

Po důkladném vyšetření bílého zlata přichází na řadu ještě pasterizace, tedy šetrné zahřátí, které zlikviduje případné viry, ale zároveň uchová prospěšné látky.

Další články autora