Jak rozmrazovat v mikrovlnné troubě?

I když je většina mikrovlnných trubek vybavena speciálním režimem pro rozmrazování surovin, polotovarů a hotových pokrmů, dosažené výsledky ne vždy odpovídají očekáváním. Za rychlost se platí kvalitou. Pokud jste si to však s rozmrazováním rozmysleli na poslední chvíli, držte se pravidel, která vám pomohou.

Nízký výkon pro rovnoměrnost
Režim rozmrazování bývá označen dvěma hvězdičkami (**) a inteligentnější mikrovlnky jich mají několik. Liší se nejen nastaveným výkonem, ale také frekvencí manuálního otáčení a délkou programu.

Obecně platí pravidlo, že při rozmrazování pokrmů s vysokým obsahem vody se používá 270 wattový výkon mikrovln, u surovin s minimálním obsahem vody pouze 100. Bohužel neexistuje žádná technologie, která by mikrovlny směřovala pouze tam, kde je teplota pokrmu pod hranicí 60° C. Znamená to, že zatímco silnější části jsou stále uvnitř zmrazené, ty tenké se začínají tepelně upravovat. Obezřetnosti nikdy není dost.

Využívejte doplňkové funkce
Máte-li multifunkční mikrovlnnou troubu, můžete si pomoci i tím, že při spuštěném mikrovlnném ohřevu aktivujete také horkovzdušný ohřev.
Nastavíte jej na 40 °C jako při kynutí těsta a doba rozmrazování se zkrátí přibližně o třetinu. U surovin, které jsou pokryty vrstvou ledu nebo námrazou použijte před rozmrazováním v mikrovlnce proud tekoucí vody. Ten zbaví pokrm námrazy a mikrovlny budou svoji energii předávat pouze tam, kde je potřeba.

Taktizujte s uspořádáním
Čím kratší dobu rozmrazování věnujete, tím slabší budou patrné rozdíly v přehřátí jednotlivých částí surovin. Proto je třeba rozmrazovací cyklus pravidelně přerušovat, abyste změnili uspořádání surovin ve vnitřním prostoru.

Během krátkých přestávek se snažte pokrmy rozdělovat na menší součásti, převracet je spodní částí nahoru a naopak, zda měnit otočení vnitřních částí směrem ven a opačně.

Ať už se jedná o nejjednodušší mikrovlnku, nebo o model s 3D odrazem vlnění, výkon mikrovln na okraji rotujícího talíře je vždy o něco vyšší, než u jeho středu.

Proto je vhodné ukládat tenčí části směrem do středu. Mějte na paměti i to, že tenčí vrstva se rozmrazí rychleji než silná.

Co s pečivem a zákusky?
100 wattový ohřev je ideální, neboť se jedná o pokrmy, které obsahují minimum vody. Ohřev je rychlý a při zákuscích s krémovou, tukovou náplní je výsledek k nepoznání od samovolného rozmrazování. Horší je to ovšem s chlebem a pečivem. Pára, která se nahromadí v jejich nitru dokáže změnit i ty nejlepší kousky na gumovou hmotu, která pouze vzdáleně připomíná původní materiál.

Proto je výhodnější využít pro jejich rozmrazení troubu. Začínat je třeba s ohřevem na nejnižším výkonovém stupni, který změní led na vodní páru a následně přichází ke slovu 180 °C teplota. Ta obnoví vůni, křupavost a čerstvost pečiva do stavu, v jakém opouštěla ​​kamna v pekárnách.

Jak na zeleninu?
Zmrazená zelenina z sáčku, která je předem nakrájená na drobné kostičky není citlivá na přebytek tepla. Proto při rozmrazování dosáhnete rychlejšího výsledku, pokud ji při rozmrazování ponoříte do vody a zvolíte vyšší výkon, například 400 wattů. Sledujte teplotu vody a ohřev přerušte vždy, když překročí hranici 40 °C.

Naopak ovoce s vysokým podílem cukru vyžaduje co nejpomalejší ohřev a tak byste se měli držet na minimu, které mikrovlnná trouba nabízí. Obzvláště v případě, že ho chcete použít ve stavu, který má připomínat čerstvou sklizeň.

Na maso s rozvahou
Chcete-li rozmražené maso tepelně upravovat vcelku, je důležité, aby bylo rovnoměrně rozmraženo od okraje až po střed. Při použití mikrovlnné trouby využijte nádobu, do které vložíte plastový rošt. Ten zajistí, aby unikající voda okapávala do sběrné nádoby. Zabráníte tak tepelné úpravě tenčích částí a povrchu. Jelikož svou roli hraje při rozmrazování i pára, lepších výsledků dosáhnete, pokud maso přikryjete fólií určenou pro mikrovlnné trouby, nebo papírem na pečení.

Pro drůbež jsou typické části, které jsou podstatně tenčí než ostatní. Pokud máte jistotu, že při rozmrazování se budou nacházet několik centimetrů od stěn mikrovlnky, můžete je obalit hliníkovou fólií. Ta zpomalí jejich ohřev a zabrání tepelné úpravy.

U ryb neočekávejte zázraky
Jelikož ryby jsou velmi citlivé na způsob tepelné úpravy a obsahují enormní množství vody, jejich rozmrazování v mikrovlnné troubě byste se měli vyhýbat. To proto, že neexistuje žádný způsob, jak zamezit jejich ohřevu. Vytékající šťáva rychle přechází k varu a začínají se v ní srážet vyplavené bílkoviny.

Pokud však patříte mezi ty, kteří mají mikrovlnnou troubu s doplňkovým parním ohřevem nebo sadou pro vaření v páře, můžete pouvažovat nad tím, že zmražené rybí suroviny využijete pro přímou přípravu finálního pokrmu v páře. Zatímco mikrovlny budou postupně měnit led na vodu a tepelně upravovat část masa, horká pára zabrání nadměrnému úniku vody a poklesu kvality masa. Výsledek sice nese známky rychlého postupu, hotový pokrm je ovšem podstatně lepší než ten, který připravíte z ryby, kterou jste se pokoušeli rozmrazovat v mikrovlnné troubě.

A co dary moře?
Krevety, raky, kalamáry, langusty či jiné mořské živočichy jsou ve zmraženém stavu na trh dodávány většinou ve formě předvařených polotovarů. Ty vyžadují před konzumací pouze rozmrazení, případně několikaminutové přehřátí ve vroucí slané vodě. Mikrovlnná trouba je v těchto případech ideálním nástrojem. Sledujte povrchovou teplotu korýšů a v každém momentě budete přesně vědět, na čem jste.

Tip na závěr: Zdá se vám, že při koupi elektrické trouby vám prodavač cosi vzpomínal o možnosti rozmrazování? Ano, nemýlíte se. Tuto funkci naleznete na voliči samostatně, nebo stačí aktivujete-li horkovzdušný ohřev a teplotu nastavíte v rozsahu od 30 do 40 °C. S minimální spotřebou energie zajistíte rozmrazení surovin pomalou, přirozenou cestou, přičemž můžete počítat přibližně s poloviční úsporou času. Proudící vzduch a konstantní teplota okolního prostředí jsou k nezaplacení.

Další články autora