Jak se zorientovat v nabídce mikrovlnek?

Na první pohled vypadají téměř stejně, ve skutečnosti jsou však mezi nimi propastné rozdíly. Mikrovlnná trouba již dávno není jen pomocníkem pro zahřívání hotových pokrmů. Dokáže toho mnohem více – vařit, pařit, péct, grilovat a často připraví pokrm rychleji, než výkonná elektrická trouba.

Jak porovnávat nabídky výrobců a nespletet se? Připravili jsme pro vás průvodce, který vám prozradí vše, co potřebujete vědět.

Objem
13 litrů postačí k ohřevu jedné porce hotového pokrmu, 40 litrů je štědrý prostor pro přípravu oběda pro 6 člennou domácnost. Obecně platí pravidlo, že čím je vnitřní objem větší, tím větší je i mikrovlnka.

I když nejmodernější mikrovlnky už otočný talíř nepotřebují, stále se jedná o standard, který z pultů prodejen mizí jen pomalu. Za zlatou střední cestu se považuje 28 centimetrový průměr, pro náročné jsou k dispozici modely s 35 centimetrovým průměrem. Inu a jak zajistit, aby i při velkém objemu zabírala mikrovlnka na kuchyňské lince minimum místa? Výrobci používají oblou zadní stěnu, aby zůstala šířka mikrovlnky co nejmenší.

Výkon
Zaměříme-li se na mikrovlny, 900 či 1000 wattů postačí na každodenní vaření, 600 wattový strop je dostatečný pro příležitostné vaření a pravidelné ohřívání.
Záleží však nejen na tom, jakou intenzitu mikrovlnného záření dokáže magnetron vytvořit, ale také na tom, jak rovnoměrně se uvnitř mikrovlnky šíří.

K tomu existuje několik technologií, které výrobci ukrývají za nejrůznější značky a zkratky. TDS, DES, EMD, 3D či 3Di jsou zkratky, které naznačují, že výrobce se snažil využít nějaký trik k tomu, aby mikrovlny nebyly vyzařovány z jediného místa. Znamená to, že používá více kanálů pro jejich vysílání a různé prvky pro odraz, aby byl jejich rozptyl rovnoměrný. Každá z těchto funkcí je při výběru plusem, kterou z nich výrobce použil příliš nezaváží.

Inverter
Tajemné slůvko Inverter v parametrech naznačuje, že se jedná o mikrovlnku, která dokáže podle potřeby plynule regulovat výkon mikrovlnného záření. I když mikrovlnky s displeji a spoustou tlačítek působí důmyslně, regulace jejich výkonu je až dětsky jednoduchá.
Namísto toho, aby se 800 wattový výkon snížil na 600, 270 či 100 wattů, časovač přerušuje 800 wattové záření krátkými pauzami. Znamená to, že výkon je stejný, avšak ředí se pauzami.

Inverter je technologie, která umožňuje opravdu řídit výkon magnetronu, takže běží nepřetržitě s nastaveným výkonem podle potřeby. Nevýhodou je množství přidané elektroniky, výhodou je úspornost provozu a hlavně nižší hmotnost mikrovlnky. Počítat můžete s jeden-a-půl kilogramovým odlehčením.

Gril
Existují tři možnosti řešení, z nichž každá se projeví na výsledné ceně mikrovlnky. Odporová spirála je nejlevnější varianta a její velkou nevýhodou je příliš pomalé rozehřívání. Zatímco grilování toustů zabere 2 až 3 minuty, při nahřívání strávíte v průměru 10 minut času.
Takový gril je prakticky nepoužitelný a proto zůstává v domácnosti nepovšimnutý. Chcete-li grilovat a zapékat, vyhýbejte se tomuto řešení, jinak koupíte kočku v pytli.

Keramický gril se nahřívá rychle a provozní teploty dosáhne přibližně po 2 minutách běhu. Má dostatek síly nejen na sendviče, ale poradí si také s masem, těstovinami či bramborami. Ti, co se s tímto druhem grilu setkali zajisté vědí, že nevyžaduje žádné čištění. Pokud se na keramice uchytí nečistoty a tuky, jednoduše je stačí vypálit. Pokud jste zvolili tuto možnost, neprohloupíte.

Halogenový gril naleznete pouze ve špičkových modelech a jeho výhodou je, že vytváří velké množství dlouhovlnného infračerveného záření. Poznáte ho podle toho, že jde o průhlednou, skelnou trubici s vláknem uvnitř. Ideální je pro tepelnou úpravu masa, kde proniká dovnitř závratnou rychlostí, aby se zachovala šťavnatost pokrmů. Někdy jej výrobci kombinují s keramikou.

Crisp, AutoCrisp či zapékání
Touto funkcí lákají výrobci mikrovlnek v případě, že do výbavy přiložili kovový teflonový talíř pro grilování a zapékání.
Popravdě řečeno, nejde o žádný zázrak. To pouze mikrovlnné záření zahřívá kovový talíř, aby se dohnal chybějící výkon grilu. Je to dobré řešení pro pečení slaniny, vajíček a jiných drobností na snídaňový stůl. Použít lze i na pečení pizzy či ohřev gratinovaných pokrmů.

Zahoďte za hlavu všechny předsudky a zapomeňte na to, že dovnitř mikrovlnky se nesmí dostat ani kousek kovu. Běžné jsou kovové otočné talíře, pečící plechy, kovové rošty – všechny absorbují mikrovlnné záření a nejiskří.

Pokud se přátelíte s pizzou, anglickou snídaní a zapékanými pokrmy, volte tuto možnost. Pokud ne, jedná se o vyhozené peníze.

Vaření v páře, Steam
Buďte obezřetní a prověřte si, co vlastně výrobce nabízí. Nejlevnější alternativou je sada nádob na vaření v páře a několikastránková kuchařka. Kupujete obyčejnou mikrovlnku s levným bonusem z plastového programu, který si můžete přikoupit k jakémukoli modelu.
V principu jde o nádobu na vodu, nad kterou je síto pro uložení surovin, které zakryjete víkem. Mikrovlny změní vodu na páru a vy vaříte. To samé dokážete iv 10 let starém modelu – stačí zajít do domácích potřeb a přikoupit si vhodné nádoby.

Jiná situace nastává, pokud je mikrovlnka skutečně vybavena funkcí parního vaření. Poznáte to podle toho, že v přední části má zásobník na vodu a pod dvířky nádobu na její zachytávání. Voda putuje přes malé čerpadlo do misky se spirálou, kde se mění v páru a vše co steče mimo putuje do odpadu. Jedná se o systém s vysokým výkonem, který šetří čas. To proto, že se vždy kombinují mikrovlny o síle páry, a vy ušetříte polovinu času.

Pára je ideální pro přípravu ryb, plodů moře, zeleniny, pudinků a buchet, pokud ji však využívat nebudete, je zbytečné připlácet si jen kvůli efektu. Saháte-li po kuchyňském pařáku pouze jednou ročně, s mikrovlnkou to bude pravděpodobně stejné.

Horkovzdušný ohřev, Horký vzduch, Forced Air
Multifunkční mikrovlnky s objemem od 30 litrů vzhůru nabízejí nejednou i horkovzdušný ohřev. Počítá se s tím, že v malé domácnosti nahradí elektrickou troubu, která by i tak jen překážela. Jedná se o řešení, kde nelze hledat kompromisy. Ventilátor se zabudovaným topným tělesem je zabudován v zadní stěně, teplotu lze regulovat od 40 do 230 či 250 °C dle potřeby.

Kombinované ohřevy
Kouzlo mikrovlnky spočívá v urychlení vaření a úspory energie. V praxi to může znamenat, že bábovku upečete za 10 minut, nebo kuře ugrilujete k dokonalosti za 30 minut. Většinou se mluví o třech čtvrtinách úspory času a polovině ušetřené energie.

Nabízí-li mikrovlnka kombinované ohřevy, je ideální pokud je vše v rukou uživatele.

Uzamknout mikrovlny s grilem, párou či horkovzdušným ohřevem není dobré. Pokud hledáte univerzálnost, volba ohřevu probíhá následovně.

Navolíte mikrovlny a jejich výkon, přidáte další druh ohřevu a výkon, popřípadě přidáte další. Kombinovatelnost a má podobat skládačce.

Automatické režimy, kuchařka, autocook
Zní to jako inteligence, ve skutečnosti se však jedná pouze o předvolby, které disponují druhem ohřevu, výkonem a časem. Pevná receptura se kombinuje s gramážovou matematikou, nejedná se však o žádný zázrak. Pokud by byly tabulky v pořádku a receptář mikrovlnky stál za to, šlo by o užitečnou funkci. Bohužel realita je nejednou jiná.

Japonský či korejský výrobce má vlastní návyky, suroviny i tepelný rozsah jejich skladování. Výsledkem je, že dovozce tabulku receptáře neupraví a ponechá ji v původním stavu. Uživatel dostává do rukou loterii – buď uspěje, nebo ne. Zkušenosti jsou nejednou cennější, než automatická kuchařka.

Zapomeňte na ni. Pokud se nejedná o evropský spotřebič spadající do špičkové profesionální třídy, s velkou pravděpodobností jde o propadák.

Rozmrazování, Auto Defrost, Jet Defrost
Rozmrazování je věc citlivá a ve skutku neexistuje žádná inteligence, která by dělala tento proces neomylným. Přece jen existuje funkce, která rozmrazování urychlí – a to v průměru 5 až 7 násobně. Jde o funkci Jet Defrost, kterou ocení všichni zapomnětlivci, což rozmrazují i ​​na poslední chvíli.

SteamClean, Parní čištění
Nalijte do skleněné nádoby vodu s kyselinou citrónovou, spusťte na několik minut ohřev na 600 wattů a víte, co vám chce prodejce mikrovlnky nabídnout skryté pod kouzelným slůvkem.
Možná naleznete na mikrovlnce speciální tlačítko, určitě nebude chybět ani nádoba. Platíte však za něco, co můžete udělat s každou mikrovlnkou. Jak jednoduché.

A co 6. smysl?
Nesmysl – pouze skvělý marketing v roli magnetu, který nehledí na druh spotřebiče. Snaží se jediným slovem naznačit, že mikrovlnka je vybavena funkcemi, které jsou jakýmsi bonusem k několika let starému standardu. Co všechno se za tímto návěstím skrývá se dozvíte pouze při přečtení manuálu k příslušnému modelu. Slůvko je jakýmsi magnetem, konkrétní význam si však musíte nastudovat u každého spotřebiče samostatně. V krátkosti řečeno – jako by nikdo nic ani neřekl. Pokud některé funkce dostupné jsou, budou vypsány i samostatně.

Další články autora