Jak motivovat dítě k jídlu

Pokud máte doma malého papkáče, který sní všechno na talíři, gratulujeme. Jiné rodiny prožívají při jídle cirkus, plný nervozity a pláče.

Kvůli jedinému snědenému soustu se rodiče uchylují často k bizarním strategiím. Tak například malý Robko se napapá jen při hře na lžičkové letadélko, které musí ještě před přistáním v hangáru (rozuměj: v ústech) udělat několik elegantních otoček kolem kuchyně. A známe i 14měsíční Pavlínku, která je ochotna konzumovat jen v autě, zatímco její rodiče motivačně troubí na klakson.

Snídaně, oběd i večeře se mohou obejít bez podobných ceremonií. Vyzkoušejte naše jednoduché rady a možná usnadníte život celé rodině.

  1. 1. Stanovte si pevný režim. Snídaně, svačina, oběd, odpolední svačina a večeře musí probíhat v přesně určeném čase. Pokud je krpec nesní, nenabízejte mu alternativu číslo dvě, tři, čtyři, pět. Dítě musí vydržet do nejbližšího dalšího jídla i za cenu, že bude na lačno. Možná je to právě hlad, který potřebuje poznat.
  2. 2. Během tvrdého režimu vylučte i slazené nápoje a ovocné šťávy.
  3. 3. Pokud dítě nesní například snídani, neodložte mu je na svačinu, ale připravte nové jídlo.
  4. 4. Jezte spolu, celá rodina pohromadě. Udělejte z jídla příjemný rituál, při kterém není třeba spěchat. I dítěti dopřejte čas, aby se seznámilo s jídlem, nevyskakujte od nervozity, když si jen „hraje“.
  5. 5. Pokud nic nesní, nenuťte ho k jídlu. Když obědy pravidelně provázejí nervózní scény, nedivte se, že si krpec vyvine k jídlu odpor. Zase ho ignoroval? Talíř odložte, vesele si popiskujte a pokračujte v obvyklém denním režimu.
  6. 6. Porce by měla vypadat lákavě a barevně. Klidně vytvořte na talíři milou tvářičku nebo jiný veselý motiv. S kreativitou to však nepřehánějte, protože se vám může vymstít.
  7. 7. V žádném případě neslibujte odměnu v podobě sladkostí, ani ničeho jiného.
  8. Čerstvý vzduch a pohyb dělá zázraky.
  9. 8. Nevymýšlejte si při jídle bizarní motivační rituály, na kterých se stane dítě závislé a které vás budou jen unavovat.
  10. Nevyplácí se ani strategie odpoutávání pozornosti od jídla hrou, případně sledováním pohádek. Při obědě se jen obědvá.
  11. Vezměte krpce na oběd do kolektivu dětí, inspirace většinou pomáhá.
  12. 9. Šetřete si nervy lží a drobnými triky. Nesnáší ryby? To přece není ryba, ale tuňákový steak. Nesnáší fazole ve fazolové polévce? Mixujte.
  13. Během krmení omezte přítomnost prarodičů, zejména tehdy, pokud děti rozptylují a vás znervózňují. Pokud mají tendenci nabízet dítěti sladkosti za vašimi zády a nedají si domluvit, na několik dní se pokuste obejít bez nich.
  14. 10. Nejdůležitější rada na závěr: I když se vám možná zdá, že váš krpec žije ze vzduchu, nedělejte si zbytečné starosti. Děti v našich zeměpisných šířkách neumírají hlady. Pokud neztrácí váhu, mělo by být všechno v pořádku.

Další články autora