Kam na vodu a co sebou?

Při výběru místa, které chcete prozkoumat na vodě, je třeba vzít v úvahu několik klíčových faktorů. V závislosti na vašich zkušenostech a znalostech s plavbou na lodi nebo jinými vodními aktivitami budete chtít vybrat oblast, která je bezpečná pro všechny účastníky. Které řeky v ČR patří mezi nejoblíbenější? A co si sebou zabalit, aby se výlet na vodu neproměnil v noční můru?

Na řeku poprvé

Pokud vyrážíte na řeku po dlouhé době anebo se na ni chystáte úplně poprvé v životě, podívejte se na nabídku půjčoven lodí. Například ceník půjčovny lodí na Lužnici najdete online a rychle víte, co vše si půjčíte a co musíte shánět. Zaměstnanci půjčovny lodí Lužnice jsou navíc ostřílenými vodáky a rádi vám vždy poradí, co má smysl si sebou brát a co už ne. Také zjistíte, jak je na tom řeka se stavem vody a kterým úsekům je lepší se vyhnout. Domluvit si můžete také odvoz vašich věcí autem k další zastávce. Budete tak mít jistotu, že i když se cvaknete, večer se převléknete do suchého. V půjčovně si samozřejmě můžete objednat i barely, do kterých všechny své věci uložíte a pevně zašroubujte víko. Voda dovnitř nepronikne, i když bude barel plavat. Abyste o své věci nepřišli, přivazujte barely k lodi.

Hurá na Lužnici

Mimochodem, Lužnice je skvělá řeka pro začátečníky. Z hlediska klasifikace vodácké obtížnosti je označována stupněm ZW, což znamená klidnou řeku. Pokud chcete naopak něco prudšího, stupněm WW V je klasifikována například Jizera z Mýta při průtoku nad 40 m3/s. Ta ale rozhodně není pro začátečníky. Mezi klidnější řeky patří také Berounka při průtoku Plzní anebo Lužnice z Tábora.

Co si vzít s sebou

Když se balíte na výlet k vodě, nezapomeňte si přibalit všechny potřebné bezpečnostní pomůcky. Mezi ně patří záchranná vesta nebo házedlo, píšťalka a světlice pro případ nouze. Nezapomeňte si přibalit ochranu proti slunci, jako jsou klobouky a opalovací krémy, a pokud jde o oblast s vysokým výskytem hmyzu, zvažte i repelent. Oblečení by mělo být vhodné pro dané počasí, vždy si raději oblékněte více slabších vrstev. Důležité je mít po ruce také dostatek jídla a pití (zejména vody) a pro jistotu i základní prostředky první pomoci.

Další články autora