Jaký dopad má inflace na naše osobní finance? A jak z toho ven?


Inflace na nás útočí ze všech stran. Není dne, kdy bychom tento pojem neslyšeli z médií nebo z úst ekonomů. Většinou je však slovo inflace zaobalené do tolika odborných slov, že je těžké zjistit, jak se týká nás osobně. Jak si můžeme pomoci, když nám inflace bere až příliš?

Komu inflace škodí a komu prospívá?

Inflace je nevypočitatelná, zvlášť v dnešní době. Jakmile totiž přesáhne určitou výši, kolísá a roste natolik rychle, že ji lze jen stěží přesně změřit. Ekonomové ji nyní jen odhadují, stejně jako její případný další vývoj.

Je nevýhodná pro ty, kdo mají úspory, které se znehodnocují. A naopak je výhodná pro ty, kteří mají nějakou půjčku. Tedy peníze nemají, ale dluží.

Úvěr může být v těchto dnech, týdnech a měsících výhodný. Neboť hodnota zboží, za které peníze utratíme, roste. A současně s tím klesá reálná hodnota finančních prostředků, kterými disponujeme. Jinak řečeno se neustále rozevírají pomyslné nůžky mezi cenou zboží, kterou musíme zaplatit, a příjmy, které máme k dispozici.

Jaký je momentální vývoj inflace?

Inflace je v posledních dvou letech nejfrekventovanějším ekonomickým pojmem u nás. Bez nadsázky lze říci, že se jedná o ekonomické zlo. Ničí nám veškeré úspory a těžce vydělané peníze. Za stejné peníze si letos koupíme mnohem méně, než jsme si mohli koupit v loňském roce.

Inflace degraduje naše výdělky a naše peníze. V únoru stoupla meziročně na 16,7 %, což je ale méně než v lednu. A to je dobrá zpráva. Navíc se zdá, že za březen budou čísla ještě příznivější. Na vývoji inflace a její klesající tendenci se totiž příznivě podepsal pokles cen energií.

Trápí-li nás v tuto dobu nedostatek peněz a potřebujeme-li vykrýt nějaký čas do výplaty, může být rychlá půjčka dobrá volba. Má totiž jednu obrovskou výhodu. Její úroková sazba se během splácení nemění. Tedy úrok, který podepíšete při půjčení peněz, zůstává stejný po celou dobu splácení. Není třeba řešit nic takového jako fixace, jako je tomu například u hypotéky.

Míra inflace a znehodnocování peněz

Ekonomové míru inflace vypočítávají nejčastěji za pomoci indexu spotřebitelských cen. Tedy cen za zboží každodenní či dlouhodobé spotřeby, jako jsou potraviny, drogerie, oblečení, obuv, domácí spotřebiče nebo například pohonné hmoty či služby, kam spadají nejen například kadeřnictví, masáže, instalatérské nebo zednické práce, ale i pojistky či energie. Míra inflace, kterou pak ekonomové oznamují, se vztahuje k různým časovým obdobím. Slýcháme proto pojmy jako „meziroční míra inflace“ nebo „průměrná roční míra inflace“.

Spotřebitelský úvěr či jiná půjčka jsou však výhodné vždy, když inflace stoupá. Na ně inflace nemá žádný negativní vliv. Ba právě naopak. Nejvíce inflace ublíží penězům, které jen tak leží na účtu. Jejich hodnota se pochopitelně snižuje.

Udělejme si jasno v pojmech

Mezi nejčastější pojmy, které se v souvislosti s inflací uvádějí, je meziroční míra inflace, meziměsíční míra inflace, průměrná roční inflace a inflační doložka.

  • Meziroční míra inflace uvádí, jak se změnily ceny spotřebního zboží a služeb v konkrétním měsíci oproti cenám ve stejném měsíci loňského roku.
  • Meziměsíční míra inflace zase ukazuje, jak se změnily ceny oproti předchozímu měsíci.
  • Průměrná roční inflace pak uvádí, jak a kam se posunuly ceny zboží a služeb v průměru za dvanáct měsíců oproti předchozím dvanácti měsícům.
  • Inflační doložka je zase dokument, který uvádí, jak moc nám může finanční instituce zvýšit již podepsanou půjčku. Inflační doložka není sice zatím žádný standard, ale některé peněžní domy ji již začaly k půjčkám přikládat k podpisu. Tlačí je k tomu vývoj inflace za poslední zhruba dva roky. A výjimkou v tomto není pochopitelně ani rychlá půjčka. Proto je nutné si všechny dokumenty řádně prostudovat a na všechno se případně důkladně doptat.

Říká se, že v době, kdy je vysoká inflace, je zadlužení výhodné. Rozhodně to platí u klasických spotřebitelských úvěrů a podobných druhů půjček. Zde banka či jiná finanční instituce obvykle garantuje stejný úrok po celou dobu splácení. Avšak kvůli tomu, že inflace je již dlouhodobá, některé peněžní domy začaly ke smlouvě přikládat právě uvedenou inflační doložku. A na tu je třeba být opatrný. Jejím podpisem totiž souhlasíte s tím, že věřitel může při výrazné inflaci zvýšit úrok nebo dokonce i s půjčkou související poplatky. Pro banku či nebankovního poskytovatele jde spíše o jakousi bezpečnostní pojistku.

Inflace a půjčky

Jak jsme již zmínili, půjčování si peněz může být v době inflace výhodné. V posledních letech klesaly zejména úroky u spotřebitelských úvěrů.

Všeobecně můžeme za nejméně výhodné označit kreditní karty nebo kontokorenty. Mirkopůjčky jsou až za těmito dvěma úvěrovými produkty. Avšak, jestliže se rozhodnete, že je půjčka pro vás nejlepším řešením, srovnejte si nabídky různých institucí, abyste mohli zvolit tu nejvýhodnější pro vás.

Inflace a investice

Jestliže je inflace obří, jako se to nyní děje u nás, pak je třeba jednat. Uložené peníze se každým dnem znehodnocují. A rozhodně je tedy žádoucí uložit je někam, kde o jejich hodnotu nepřijdeme.

Možností je koupě nemovitosti, což však vzhledem k nestabilitě trhu ekonomové nyní příliš nedoporučují. Lepší variantou může být investice do zlata, stříbra nebo do kryptoměn, které odborníci ostatně označují jako digitální zlato. Vaší pozornosti by ale rozhodně neměly uniknout ani konzervativnější způsoby investování. Patří sem například spořící účty, ETF fondy a další.

Další články autora